Často se stane, že se stěhujete z většího bytu do menšího. Běžné je to například při stěhování do většího města, kde jsou mnohem vyšší ceny bytů a na stejně prostorné bydlení nemáte dost peněz. Co si v takovém případě počít? Kam se všemi věcmi, které se nám do nového bytu nevejdou?
Udělejte si inventuru věcí
Proberte věci, které doma máte, a rozhodněte se, které z nich již nepotřebujete. Zcela jistě se něco takového u vás najde. Máte v šatníku oblečení, které je vám malé, nebo jste je neměli více než dva roky na sobě? Věnujte je raději potřebným, doma vám jen zbytečně zabírají místo. Můžete také zvážit prodej nepotřebného bytového zařízení prostřednictvím některého z aukčních portálů a utržené peníze použít k financování stěhovací firmy. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou, zbavíte se nepotřebných věcí a navíc ušetříte za stěhování.
Není váš nábytek zbytečně veliký?
Zvažte také, zda by nebylo lepší zbavit se některých velkých, nepraktických a neskladných kusů nábytku a místo nich pořídit nové, menší, multifunkční a rozkládací kousky, v ideálním případě vybavené úložnými prostory, ve kterých můžete uskladnit přebytečné věci. Lze použít například i sklápěcí postele, které vám přes den nezaberou prakticky žádné místo.
Omezte hluché prostory
Snažte se využít na maximum prostor, který máte k dispozici. Můžete si například do nového bytu pořídit skříně, které sahají až do stropu. U nižších skříní totiž vzniká nahoře zbytečně nevyužitý prostor. Můžete využít i místa nade dveřmi k umístění závěsných skříněk, které vám poskytnou úložný prostor navíc. Ještě před stěhováním si pečlivě změřte váš stávající nábytek a nový byt, a snažte se vymyslet co nejefektivnější umístění zařízení. Pokud nemáte možnost využít k tomuto účelu počítačový program, můžete k tomuto účelu použít čtverečkovaný papír, na který si nakreslíte půdorys nového bytu a poté si s papíru vystřihnete tvary vašeho nábytku ve stejném měřítku. Nábytek pak můžete různě přeskládávat, dokud nenajdete ideální umístění.
Opticky zvětšete váš nový byt
Abyste se v novém domově necítili stísněně, můžete byt opticky zvětšit a rozšířit pomocí barev na stěnách. Obecně se doporučují hlavně světlé barvy, které interiér prosvětlí. Nemusíte se však bát ani tmavších barev. Pokud uděláte jednu stěnu místnosti tmavší a ostatní světlejší, dosáhnete optického prodloužení místnosti. Vyhýbejte se však odstínům červené, která prostor opticky zmenšuje. Prostor dokážou zvětšit i geometrické vzory na zdech, například vodorovné pruhy, které místnost opticky rozšiřují, nebo svislé, které ji zvýší. Nezapomeňte ani na zrcadla, která jsou nejen praktická, ale dokážou zvětšit i malé místnosti.