Lednice

Zvláštní péči při stěhování věnujte lednici

Stěhování do nového bytu obvykle kromě stěhování osobních věcí a vybavení bytu zahrnuje také stěhování kuchyně a jejích spotřebičů. Trouba, varná deska a malé spotřebiče je nutné chránit proti poškození. Zvláštní pozornost však vyžaduje lednička či mraznička. Jinak se může stát, že při zapojení nebude řádně fungovat.

Ledničku stěhujte vždy prázdnou

Jedním z hlavních předpokladů pro bezproblémové zapojení ledničky na nové adrese je její stěhování bez jakéhokoliv obsahu uvnitř. Zkrátka a dobře, nesmí v ní nic zůstat. Pokud plánujete stěhování, doporučujeme začít s konzumací potravin několik dní dopředu, nebo si pro bezpečný převoz potravin do nového bytu opatřit chladicí box. Lednice musí být úplně prázdná, bez jídla, nápojů i regálů. I ty je třeba z lednice při stěhování vyjmout. Nezapomeňte také sundat poličky z dvířek lednice.

Lednička

Lednici před stěhováním odmrazte

Pokud je lednička zbavená veškerého obsahu, můžete ji vypojit z elektrické sítě a pomalu připravit na transport. Prvním krokem je to, že byste měli elektrospotřebič řádně odmrazit. To platí hlavně u těch modelů lednic, které mají mrazící prostor. I ten musí být samozřejmě prázdný, zbaven ledu i vody. Důvody jsou hned dva. Lednice by byla zbytečně hned o několik kilogramů těžší. Druhý důvod je, že led během transportu začne rychle odtávat a následně vytékat. Což může způsobit znečištění různých prostorů.

 Lednici připravte na transport

Pokud je lednice čistá a suchá, následuje příprava na transport. Nejdříve se zaměřte na napájecí kabel, který musí být bezpečně schovaný. Doporučujeme jej smotat do klubka a následně schovat třeba za zadní rošt lednice, kde je možné jej přichytit například lepicí páskou. Důležité je, aby kabel nikde nepřekážel a nemohl se během transportu uvolnit. Během stěhování může pak nadělat spoustu starostí i zkušeným stěhovákům.

Nyní se pusťte do úkolu, který souvisí se zajištěním jednotlivých dvířek lednice. I zde může pomoci klasická lepicí páska, které oblepíte obvod lednice tak, aby se dvířka za žádných okolností neotevřela. Mimo lepicí pásky můžete použít streč folii a stejným způsobem lednici oblepit kolem dokola. Folie navíc lednici ochrání proti případným škrábancům a nechtěnému promáčknutí.

Lednici nikdy nepokládejte

Nezáleží na tom, jestli budete lednici přesouvat pouze z místa na místo během příprav na stěhování a pak ji svěříte do rukou zkušených stěhováků, nebo ji budete stěhovat do nového bytu svépomocí. Vždy dejte pozor, abyste ji nepoložili. Stěhování lednice má totiž jedno zásadní a podstatné pravidlo. Stěhuje se výhradně ve svislé poloze. Nesmí se ani naklápět na stranu. Důvodem je to, že by olej v kompresoru mohl natéct do jednotlivých trubek a to by zapříčinilo špatné chlazení i úplnou nefunkčnost lednice.

Lednice

Při stěhování lednice používejte stěhovací pomůcky

Pokud se rozhodnete pro jakoukoliv manipulaci s lednicí, doporučujeme používat speciální stěhovací popruhy. Ještě lepším pomocníkem je pak klasický rudl. Obě varianty pomohou přestěhovat lednici ve svislé poloze, i když ji budete stěhovat po rovné ploše nebo ze schodů. Ve svislé poloze je pak nutná i přeprava na novou adresu.

Lednici nezapojujte hned

Další častou chybou při stěhování je to, že ji bezprostředně po usazení na místo zapnete. Ideální stav je, kdy necháte lednici několik hodin ustálit, aby olej, který se nechtěně dostal do trubek, měl čas dostat se zpět do kompresoru. Pokud ji necháte celý den nebo přes noc, určitě nic nezkazíte. Poté už ji můžete klasicky zapnout, naplnit a nastavit potřebnou teplotu.

Pokud všechny tyto postupy pro bezpečné stěhování lednice dodržíte, máte jistotu, že se vyhnete jakýmkoliv následným potížím.