S blížícím se koncem roku většinou končí také nájemní smlouvy. To znamená, vyjednávání s majitelem o jejím prodloužení, nebo se poohlédnout po novém bydlení. Vyhlídli jste si nový byt či dům, povedla se vám vyřídit hypotéka a teď už počítáte dny, kdy se budete moci přestěhovat do vlastního? Pak jistě chcete, aby celé stěhování probíhalo jako po drátkách.
Jak na to? Asi nejdůležitější je správná organizace, která přímo souvisí s načasováním. Budeme předpokládat, že se ze starého bytu, či domu, stěhujete do novostavby, nebo zrekonstruované nemovitosti, kde jsou již položené podlahy, vybavená koupelna i vymalované zdi. V tomto případě odpadají starosti se sháněním malířů, obkladačů a podlahářů.
Stěhujte jen pár maličkostí, nebo celý interiér?
Nejdříve je důležité uvědomit si, jak těžké bude samotné stěhování. Bydlíte v plně zařízeném bytě a pro stěhování vám bude stačit několik kartonových krabic, do kterých uložíte své osobní věci, nebo budete potřebovat přestěhovat kromě oblečení také veškerý nábytek?
Pokud vás čeká stěhování celého interiéru, nebo dokonce garáže, dílny či sklepa, pak je na místě, začít uvažovat o pomoci od profesionálů. Stěhováci disponují nejen velkým vozem a zkušenostmi, ale také vám půjčí obalový materiál zdarma. Ušetříte tak velké výdaje za nákup krabic, folií a lepenek.
Budete vybavovat svůj nový byt?
Máte v plánu nákup nového nábytku? Pak je na místě, začít se šetřením včas. Veškeré vybavení domácnosti vyjde na několik set tisíc korun a to i v případě, že se budete snažit co nejvíce ušetřit. Největší položkou je vybavení kuchyně, nákup elektrospotřebičů, sedací soupravy a ložnice.
Jak si počínat při balení
Představte si ty drobnější předměty, které se budou stěhovat s vámi. Při balení dbejte na to, abyste do nového skutečně přestěhovali jen to, co je nezbytné. Ostatních tretek se jednoduše zbavte. Můžete je věnovat na charitu nebo darovat či prodat.
Popište si každou krabici podle místnosti a nezapomeňte sepsat také její obsah. Usnadníte si tak následné vybalování. V novém domově při vybalování totiž zjistíte, že je najednou celý den ten tam a vy jste nestihli vybalit úplně všechno. Je důležité, abyste ráno stihli udělat snídani, obléct se a provést hygienu.
Nezdráhejte si pro stěhování v práci ušetřit dva až tři dny volna. Pokud máte možnost, požádejte přátele, ať vám s tím trochu pomohou. Seznámíte je s vaším novým domovem, stihnete udělat kolaudaci a ještě budete mít o mnoho práce méně. O pomoc můžete požádat také svou rodinu, která může pomoci s hlídáním dětí či domácích mazlíčků.