Stěhování kuchyně

Jak bezpečně přestěhovat kuchyň

Kuchyň je asi nejdražší místností, kterou budete stěhovat. Nejen, že je potřeba bezpečně odvézt skříňky, dřez, pracovní desku a nádobí. Je nutné také bezpečně odstěhovat kuchyňské spotřebiče.

Malé spotřebiče stačí uložit do krabic, které po stranách vysteleme třeba bublinkovou folií nebo novinami. Je důležité, aby byl každý spotřebič dokonale ochráněn před nárazem a mechanickým poškozením. Volné součásti vyndejte a zabalte zvlášť a pohyblivé části zafixujte fólií. Jak ale přestěhovat velké spotřebiče? Na to jsme se zeptali zkušených stěhováků z Odnesto.cz.

Bezpečné stěhování mrazáku a ledničky

Lednička a mrazák vyžadují už před samotným stěhováním dostatek péče. Nejdříve ze všeho odstraňte veškeré jídlo. Vnitřek lednice a mrazáku vydezinfikujte (stačí použití vody a octa) a důkladně osušte. Odnímatelné části, jako jsou šuplíky, police a doplňky, vyndejte a zabalte zvlášť. Vnitřní prostor lednice či mrazáku vycpěte molitanem, oblečením, apod. Pak už stačí obalit spotřebič bublinkovou folií a hrany vystlat třeba kartonem.

Při stěhování dbejte na to, aby byly tyto spotřebiče vždy postavené. Nepokládejte je naležato. Chladicí kapalina by se mohla dostat tam, kam nemá a elektrospotřebič by byl poškozený. Po stěhování nechte spotřebič odpočinout minimálně čtyři hodiny, ideálně však přes noc. To proto, aby chladicí kapalina stekla do kompresoru a nezůstala v chladicí cestě.

Pračka a myčka nádobí

Při stěhování pračky a myčky nádobí věnujte opět pozornost důkladné přípravě. Oba spotřebiče zapněte na program s vysokou teplotou. Pračku na vyvářku, myčku na dlouhé mytí. Použít můžete odvápňovač a dezinfekci, která zbaví interiér spotřebiče nežádoucích bakterií. Nakonec nechte spotřebiče přes noc otevřené, aby se vypařilo co nejvíce zbylé vody. Pak už stačí obalit bublinkovou folií a hrany zajistit kartonem, dekami, apod.

Mikrovlnná trouba

Všechny odnímatelné části vyjměte a zabalte zvlášť. Pokud máte velkou krabici, do které lze mikrovlnku umístit, použijte ji. V opačném případě důkladně omotejte mikrovlnku bublinkovou folií. Při transportu vždy dbejte na to, aby stála rovně. Nepokládejte vzhůru nebo na bok.

Trouba

Troubu před stěhováním zbavte veškeré mastnoty. Dobře k tomu poslouží speciální odmašťovače, určené pro čištění trouby. Poté nechte troubu ideálně přes noc větrat, aby se odpařila veškerá voda, která zde zůstala z čištění. Odstranitelné části vyndejte a zabalte zvlášť. Trouba není při stěhování tak náročná, jako jiné spotřebiče. Stačí ji pouze omotat strečovou folií, vystlat rohy kartonem a odnést do stěhovacího vozu.