Lidé se většinou stěhují ve chvílích, kdy jim jejich současný byt nestačí, a rádi by se přestěhovali do většího. Ovšem ne vždy. V některých případech nám může připadat byt či dům příliš zbytečně velký, a chtěli bychom se přestěhovat do menšího, který bude levnější a jednodušší na úklid a údržbu. Lidé se často stěhují do menších bytů po rozvodu či rozchodu, nebo poté, co děti vyletí z hnízda. Jak však do menšího bytu umístit všechny věci, které máme?
Zbavte se věcí, které nepotřebujete
Většina lidí shromažďuje spoustu věcí, které je jim „líto vyhodit“ přestože je už dlouho nepoužívají. Před stěhováním do menšího bytu byste si proto měli udělat důkladnou revizi všech věcí, které doma máte. Pravděpodobně zjistíte, že máte doma spoustu předmětů, které již nepotřebujete. Oblečení, které je vám malé, nebo je nemoderní, hračky se kterými si vaše děti již nehrají, spotřebiče, které nepoužíváte, nábytek, který už nevypadá nejlépe a podobně Možná najdete i věci, o kterých jste vůbec netušili, že je máte.
Prodejte či darujte nepotřebné věci
Věci, kterých se chcete zbavit, nemusíte hned vyhazovat. Mnohem lepším řešením je jejich prodej, například prostřednictvím inzertních serverů, nebo online tržišť. Pomůžete si tak hned třikrát. Nejenže ušetříte místo v novém bytě, ale snížíte také náklady na stěhování a to dokonce dvakrát. Nejen že bude stěhování díky nižšímu objemu levnější, navíc je můžete z části financovat utrženými penězi. Pokud se vám některé věci prodat nepodaří, nevadí. Vždy je můžete rozdat svým přátelům a známým, nebo je odnést do charity.
Důkladně si naplánujte rozložení nábytku v novém bytě
Vytvořte si přesný nákres půdorysu nového bytu. Poslouží vám k tomu různé vizualizační programy, ale pokud je nemáte, pomůže i čtverečkovaný papír. Důkladně změřte nábytek, který si při stěhování budete brát sebou do nového bytu, a vytvořte si vizualizaci, jak bude nábytek umístěn. V případě varianty se čtverečkovaným papírem můžete tvary nábytku vytvořit taktéž z papíru v přesném měřítku a poté je zkusit naskládat na nákres. Možná zjistíte, že se vám stávající nábytek do nového bytu rozměrově zcela nehodí, zbavíte se jej a pořídíte si raději nový.
Pořiďte si menší spotřebiče
Obměnit můžete kromě nábytku i spotřebiče. Pokud vás v novém menším bytě nebude žít tolik jako v tom původním, můžete si koupit menší pračku, menší myčku na nádobí a menší ledničku. Díky tomu že se zbavíte nepotřebných věcí, již nebudete potřebovat ani tolik místa ve skříních.
Stěhovat se do menšího byt je složitější než se stěhovat do většího, pokud si však vše dobře naplánujete a zbavíte se nepotřebných věcí dříve, než stěhování vypukne, budete se v novém bytě cítit naprosto skvěle.