dětský pokoj

Praktické tipy pro stěhování dětského pokoje

Určitě chcete, aby se stěhování do nového stalo nezapomenutelnou událostí pro celou vaši rodinu. A to i pro ty nejmenší členy. V závislosti na jejich věku se bude úsilí, které musíte vynaložit na balení pokojíčku, lišit. Možná budete muset vše zabalit sami, pokud se jedná o maličké děti. Ale už i dvouleté dětičky vám mohou aktivně pomáhat. Ty větší už vše zvládnou sami a vy jen budete korigovat a dohlížet.

Medvídek

Pusťte se do pečlivého třídění

Vzhled i vybavení dětských pokojíčků se v závislosti na věku a aktivitách dítěte rychle mění. To, s čím si hrálo před půl rokem, už dnes leží v koutě. Není divu, že v poličkách najdete hračky, které už dítě dávno nebaví.

Máte-li menší děti, které jsou ještě příliš malé na to, aby pochopily, co se děje, hračky a oblečení protřiďte v jejich nepřítomnosti. Větší děti pak do procesu balení aktivně zapojte. Dejte jim prostor, aby mohly sami určit, co už nebudou potřebovat a bez čeho se naopak neobejdou. Udělejte několik hromádek, které pomohou s tříděním:

  • Položky PONECHAT – budou obsahovat všechny věci, které dítě stále chce a v dohledné době bude používat.
  • Položky VYHODIT – budou obsahovat všechny věci, které dítě nepotřebuje. Plus věci, které jsou rozbité, opotřebované nebo přerostlé na to, aby ještě sloužily.
  • Pečlivě vytřiďte oblečení– některé kousky mohou být malé, jiné opotřebované.
  • Nakonec roztřiďte stolní hry a sbírku knih – tyto věci jsou obvykle těžké a zabírají spoustu místa. Vezměte jen ty nejmilovanější a nejzachovalejší.
Hračky

Co dělat s věcmi, které nestěhujete?

Dětské věci bývají finančně nákladné, a tak je logické, že nechcete všechno vyhodit. Ty věci, které jsou v pěkném stavu, nabídněte k prodeji. Internetové bazary nabízejí rychlou možnost, jak prodat vybavení pokoje, hračky i oblečení. Ty věci, které mohou ještě udělat radost, nabídněte charitě, do dětského domova nebo známým. Rozbité hračky pečlivě roztřiďte do kontejnerů nebo odvezte do sběrného dvora. 

Jak na balení?

Během balení odložte stranou věci, které vaše dítě akutně potřebuje. Jedná se o oblečení, školní pomůcky, nejoblíbenější hračky. Ty zabalte do kufříku, jako když jedete na dovolenou. Pak můžete začít balit ostatní. Začněte u věcí, které se používají nejméně. Vše pečlivě uložte do krabic, které nezapomeňte pečlivě popsat, včetně jejich obsahu.

Nábytek rozeberte. Odšroubujte a odstraňte všechny části, které lze sundat. Vložte šrouby a ostatní kousky do označeného sáčku a přilepte jej k většímu kusu nábytku.

Plakáty, vlastnoručně vyrobená umělecká díla a obrazy, umístěte do balicích trubek nebo pevných plastových krabic. Zarámované kusy zabalte do bublinkové folie.

Náš tip: pro větší děti, kteří si pokoj zvládnou zabalit sami, připravte plán, se kterým budou pracovat. Také jim přidělte konkrétní úkoly. Pravidelně kontrolujte, abyste se ujistili, že plní své úkoly včas, a že mají emocionální podporu, která je pro zvládnutí stěhování obzvláště důležitá.