Čeká vás stěhování! Konečně jste se dočkali. S makléřem jste si už před nějakým tím pátkem plácli a nyní konečně nastal čas, kdy si jedete pro klíče od svého vysněného bytu. Dříve, než vstoupíte do nové etapy života, musíte ještě zvládnout složité stěhování. Ti odvážnější zvládnou stěhování svépomocí, ostatní si na pomoc přizvou stěhováky. Ať už si vyberete jakoukoliv variantu, s balením některých věcí si budete muset poradit sami.
Kdy na pomoc zavolat stěhovací firmu
Pokud si troufáte na stěhování svépomocí, řiďte se jednoduchou radou odborníků. Obecně platí, že stěhovací firmu bychom měli přivolat, pokud je přeprava některých kusů nábytku a jiného vybavení problematická. Může se jednat o stěhování komod z masivu, velké skříně, které neprojdou dveřmi, nebo stěhování bytu z vysokých pater bez výtahu.
V takovém případě doporučujeme pozvat si stěhovacího technika k vám domů, aby si udělal obrázek o tom, co všechno bude stěhovat. Něco jiného je totiž „velká skříň“ na papíře a ve skutečnosti. Zkušený technik odhadne podle velikosti bytu a množství stěhovaných věcí počet zaměstnanců a počet i typ stěhovacích vozů. Podhodnocení i nadhodnocení by se mohlo negativně promítnout v ceně, proto bychom neměli předběžnou návštěvu stěhovacího technika opomenout.
Balení
Obecně platí pravidlo, že s balením byste měli začít několik týdnů dopředu. To v případě, pokud máte větší byt. V tomto časovém rozmezí budete mít dostatečný prostor k tomu, abyste roztřídili nepotřebné věci od těch, které si budete chtít přestěhovat do nového bydlení.
Stěhování knihovny a jiných tiskovin
Pokud máte doma knihovnu, doporučujeme začít s přípravami na stěhování opravdu s předstihem. Samozřejmě záleží na velikosti knihovny. Několik knížek zabalíte do krabic. Velkou knihovnu je pak nutné pečlivě zabalit podle žánrů či jiného (vašeho osobního) seřazení knih.
Nezapomeňte také na to, že tiskoviny jsou poměrně těžké a tak jich neumísťujte mnoho do jedné velké krabice, ale rozdělte je do většího počtu menších krabic. Vyhnete se tak protrhnutí dna krabice během manipulace.
Sklo a porcelán
Sklo a porcelán je pochopitelně nutné umístit stejně jako tiskoviny do kartonových krabic či plastových přepravek. Zabalte jednotlivé kusy do látky, bublinkové folie či novin tak, aby nedošlo k jejich vzájemnému poškození uvnitř krabice. Krabice a přepravky určené pro přepravu skla a porcelánu označte zřetelným nápisem „KŘEHKÉ“, nebo „SKLO“ a současně na tyto krabice upozorněte pracovníky stěhovací čety.
Nábytek
Stěhování nábytku vyžaduje také přesné postupy. Abyste si co nejvíce ulehčili práci a nábytek ochránili před mechanickým poškozením, je nutné zajistit rohy a hrany nábytku proti poškození. Pokud nám to nábytek umožní, doporučujeme jej demontovat a jednotlivé díly zabalit do bublinkové folie. Pokud je to možné, odmontujte kliky a úchyty. Zaprvé je pak nábytek skladnější při přepravě a zadruhé tím eliminujete riziko poškození ostatního nábytku uvnitř vozidla.
Zajistěte také dveře, šuplíky a cokoliv jiného, co by se na nábytku mohlo otevřít. Pokud se rozhodnete pro zabezpečení šuplíků a dvířek, použijte streč folii. Lepicí páska zanechá lepidlo na korpusu, které jde jen těžko odstranit. Použitím fólie pak máte také daleko větší jistotu, že nedojde k poškrábání nábytku při jeho transportu.
Oděvy a ostatní textil
Textil je možné přepravit v pytlích, které se ale hůře stohují. Lepší jsou kartonové krabice, kterých může být ale při stěhování nedostatek. Dobré je pořídit si šatní boxy. Do nich můžete umístit oděvy pověšené na ramínkách, což zabrání jakémukoliv pomačkání. Poskládané oblečení a textil z polic pak umístěte do krabic. Ušetříte tak mnoho času na následném žehlení.
Stěhování
V den D si před domem zajistěte prostor, kde budete moci bezpečně zaparkovat. Ušetříte si tak mnoho času, sil i peněz. Není od věci informovat ostatní sousedy, kdy bude stěhování probíhat. Vyhnete se tak nepříjemnostem v době, kdy bude na chodbách během dne rušno. Pak už stačí odnést věci do stěhovacího vozu, bezpečně vše přikurtovat a vyrazit vstříc novému dobrodružství!